Søndagens tekst

Læs næste søndags  tekst på Bibelselskabets hjemmeside


BegivenhedDato

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

Marianne Koch

6. aug 08:30
09:30
6. aug 08:30 -
09:30

Højmesse

Marianne Koch

6. aug 10:00
11:20
6. aug 10:00 -
11:20

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

Leif Holmstrøm

13. aug 08:30
09:30
13. aug 08:30 -
09:30

Ordination

Henrik Stubkjær

17. aug 17:00
18:00
17. aug 17:00 -
18:00

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

Merete Bøye

20. aug 08:30
09:30
20. aug 08:30 -
09:30

Højmesse

Merete Bøye

20. aug 10:00
11:40
20. aug 10:00 -
11:40

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

Leif Holmstrøm

27. aug 08:30
09:30
27. aug 08:30 -
09:30

Højmesse

Leif Holmstrøm

27. aug 10:00
11:40
27. aug 10:00 -
11:40

Natkirke

1. sep 19:30
22:30
1. sep 19:30 -
22:30

Familiegudstjeneste

Marianne Koch

2. sep 14:00
15:00
2. sep 14:00 -
15:00

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

Merete Bøye

3. sep 08:30
09:30
3. sep 08:30 -
09:30

Højmesse

Marianne Koch

3. sep 10:00
11:40
3. sep 10:00 -
11:40

Flagdagsgudstjeneste

Trine Hostrup

5. sep 19:00
20:00
5. sep 19:00 -
20:00

Høstgudstjeneste

Leif Holmstrøm og Marianne Koch

10. sep 10:00
11:20
10. sep 10:00 -
11:20

Velkomstgudstjeneste for minikonfirmander

Kirkens præster

13. sep 18:30
19:30
13. sep 18:30 -
19:30

Højmesse

Laila Hansen

17. sep 10:00
11:20
17. sep 10:00 -
11:20

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

Laila Hansen

24. sep 08:30
09:30
24. sep 08:30 -
09:30

Højmesse

Merete Bøye

24. sep 10:00
11:20
24. sep 10:00 -
11:20

Højmesse

Marianne Koch

1. okt 10:00
11:20
1. okt 10:00 -
11:20

Natkirke

6. okt 19:30
22:30
6. okt 19:30 -
22:30

Højmesse

Merete Bøye

8. okt 10:00
11:20
8. okt 10:00 -
11:20

Gudstjeneste

Marianne Koch

8. okt 16:30
17:30
8. okt 16:30 -
17:30

Højmesse

Leif Holmstrøm

15. okt 10:00
11:20
15. okt 10:00 -
11:20

Gudstjeneste

Laila Hansen

15. okt 16:30
17:30
15. okt 16:30 -
17:30

Højmesse

Marianne Koch

22. okt 10:00
11:40
22. okt 10:00 -
11:40

Gudstjeneste

Leif Holmstrøm

22. okt 16:30
17:30
22. okt 16:30 -
17:30

Gudstjenetse

Laila Hansen

29. okt 10:00
11:20
29. okt 10:00 -
11:20

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

Merete Bøye

29. okt 16:30
17:30
29. okt 16:30 -
17:30

Reformationsgudstjeneste

Henrik Stubkjær Begrænset antal pladser

31. okt 17:00
18:00
31. okt 17:00 -
18:00

Natkirke

3. nov 19:30
22:30
3. nov 19:30 -
22:30
Viser 1 til 30 af 72
<< <- 1-30 31-60 61-72 -> >>

Gudstjenester i Viborg Domkirke og Gråbrødre Klosterkirke

Vi bruger alkoholfri druesaft ved nadveren


Juli

Søndag den 30. 7. søndag efter trinitatis

Kl. 10.00 Marianne Koch


August

Søndag den 6. 8. søndag efter trinitatis

Kl. 8.30 Marianne Koch i Gråbrødre Klosterkirke

Kl. 10.00 Marianne Koch

 

Søndag den 13. 9. søndag efter trinitatis

Kl. 8.30 Leif Holmstrøm i Gråbrødre Klosterkirke

Kl. 10.00 Leif Holmstrøm

 

Torsdag den 17.

Kl. 17.00 Ordination ved biskop Henrik Stubkjær

 

Søndag den 20. 10. søndag efter trinitatis

Kl. 8.30 Merete Bøye i Gråbrødre Klosterkirke

Kl. 10.00 Merete Bøye

 

Søndag den 27. 11. søndag efter trinitatis

Kl. 8.30 Leif Holmstrøm i Gråbrødre Klosterkirke

Kl. 10.00 Leif Holmstrøm


September

Fredag den 1.

Kl. 19.30 - 22.30 Natkirke

 

Lørdag den 2.

Kl. 14.00 Familiegudstjeneste

 

Søndag den 3. 12. søndag efter trinitatis

Kl. 8.30 Merete Bøye i Gråbrødre Klosterkirke

Kl. 10.00 Marianne Koch

 

Tirsdag den 5.

Kl. 19.00 Flagdagsgudstjeneste v. Trine Hostrup

 

Søndag den 10. 13. søndag efter trinitatis

Kl. 10.00 Høstgudstjeneste v. Leif Holmstrøm og Marianne Koch

 

Onsdag den 13.

Kl. 18.30 Velkomstgudstjeneste for minikonfirmander v. kirkens præster

 

Søndag en 17. 14. søndag efter trinitatis

Kl. 10.00 Laila Hansen

 

Søndag den 24. 15. søndag efter trinitatis

Kl. 8.30 Laila Hansen i Gråbrødre Klosterkirke

Kl. 10.00 Merete Bøye


Oktober

Søndag den 1. 16. søndag efter trinitatis

Kl. 10.00 Marianne Koch

 

Fredag den 6.

Kl. 19.30 - 22.30 Natkirke

 

Søndag den 8. 17. søndag efter trinitatis

Kl. 10.00 Merete Bøye

Kl. 16.30 Marianne Koch

 

Søndag den 15. 18. søndag efter trinitatis

Kl. 10.00 Leif Holmstrøm

Kl. 16.30 Laila Hansen

 

Søndag den 22. 19. søndag efter trinitatis

Kl. 10.00 Marianne Koch

Kl. 16.30 Leif Holmstrøm

 

Søndag den 29. 20. søndag efter trinitatis

Kl. 10.00 Laila Hansen

Kl. 16.30 Merete Bøye i Gråbrødre Klosterkirke

 

Tirsdag den 31.

Kl. 17.00 Reformationsgudstjeneste v. Henrik Stubkjær 


Se alle planlagte gudstjenester i KALENDEREN

Flagdagsgudstjeneste 5. september kl. 19.00

Flagdag for Danmarks udsendte markeres tirsdag den 5. september med en gudstjeneste i Domkirken, hvor ungdomspræst Trine Hostrup prædiker.

Efter gudstjenesten taler seniorsergent Tina B. Kristensen ved flagstangen på Margretheplænen.
Tina B. Kristensen har været udsendt seks gange og hun har bl.a. været med til at starte Veteran Oasen for veteraner i Nordjylland.
Flagdagen slutter med en reception i Sognegården.


Kirkekaffe

Med få undtagelser er der hver søndag efter højmessen kirkekaffe i Sognegårdens Café - hvor alle er velkommen.


Kirkebil

Kirkebil til søndagens gudstjenester eller til sogneaftener og teologisk voksenundervisning i Sognegården kan bestilles ved henvendelse til kordegnen fra tirsdag til fredag mellem kl. 9.00 og 13.00 på tlf. 87 25 52 55 eller ved henvendelse til Taxa lørdag og søndag, tlf. 86 62 66 00