Aktiviteter

I Viborg Domkirke og i Sognegården tilbydes der hen over året spændende aktiviteter for både store og små. Her på siden kan du læse mere om alle aktiviteterne.

Alle gudstjenester finder du her!

 

Vi glæder os til at se dig i kirken og i Sognegården!

Kalender

20jan kl. 10:00

Højmesse

ved Merete Bøye

20jan kl. 10:00
20jan kl. 16:30

Gudstjeneste

ved Leif Holmstrøm

20jan kl. 16:30
22jan kl. 14:30

Højskoleeftermiddag

Teolog og viceforstander på Løgumkloster Refugium Kirsten Bjerrum, Løgumkloster:

”På …

22jan kl. 14:30
23jan kl. 17:00

Viborg Domkirke fortæller bibelhistorie

23jan kl. 17:00
26jan kl. 12:30

Orgelmatiné

Margrethe Thestrup Østergaard, Budolfi Kirke, Aalborg, spiller en halv times …

26jan kl. 12:30
27jan kl. 10:00

Højmesse

ved Marianne Koch

27jan kl. 10:00
27jan kl. 16:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

ved Merete Bøye

27jan kl. 16:30
29jan kl. 14:30

Højskoleeftermiddag

Ingeniør Hans Christian Willumsen, Viborg:

“Arbejdet for internationale …

29jan kl. 14:30
30jan kl. 17:00

Viborg Domkirke fortæller bibelhistorie

30jan kl. 17:00
01feb kl. 19:30

Natkirke

01feb kl. 19:30
02feb kl. 14:00

Familiegudstjeneste

ved Merete Bøye

02feb kl. 14:00
03feb kl. 10:00

Højmesse

ved Marianne Koch

03feb kl. 10:00
03feb kl. 16:30

Gudstjeneste

ved Merete Bøye

03feb kl. 16:30
04feb kl. 17:30

Fællesspisning

04feb kl. 17:30
05feb kl. 12:00

Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 5. februar kl.12.00

Vi spiser en dejlig vintermiddag sammen og derefter …

05feb kl. 12:00
06feb kl. 10:00

Åben onsdag

06feb kl. 10:00
06feb kl. 17:00

Viborg Domkirke fortæller bibelhistorie

06feb kl. 17:00
10feb kl. 10:00

Højmesse

ved Thomas Frank

10feb kl. 10:00
10feb kl. 14:00

Broderi og salmesang

10feb kl. 14:00
10feb kl. 16:30

Gudstjeneste

ved Merete Bøye

10feb kl. 16:30
16feb kl. 12:30

Orgelmatiné

Vibeke Astner, Mølholm Kirke, Vejle, spiller en halv times orgelmusik af Jehan Alain. …

16feb kl. 12:30
17feb kl. 10:00

Højmesse

ved Leif Holmstrøm

17feb kl. 10:00
17feb kl. 16:30

Gudstjeneste

ved Marianne Koch

17feb kl. 16:30
19feb kl. 14:30

Højskoleeftermiddag

Tidl. forstander på Seniorhøjskolen og komponist Erik Sommer, Nr. Nissum:

”Den, som …

19feb kl. 14:30
20feb kl. 17:00

Viborg Domkirke fortæller bibelhistorie

20feb kl. 17:00
21feb kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

21feb kl. 19:00
24feb kl. 10:00

Højmesse

ved Thomas Frank

24feb kl. 10:00
24feb kl. 16:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

ved Leif Holmstrøm

24feb kl. 16:30
26feb kl. 14:30

Højskoleeftermiddag

Leder af Barnets Blå Hus Ole Smed, Aars:

”Børn skal være børn”.

I Barnets Blå Hus …

26feb kl. 14:30
27feb kl. 17:00

Viborg Domkirke fortæller bibelhistorie

27feb kl. 17:00
01mar kl. 19:30

Natkirke

Præst: Merete Bøye

Musik: Forårsange og -salmer v/ sopran Anne Mette Sohn Jensen

Me …

01mar kl. 19:30
02mar kl. 10:00

Fastelavnsgudstjeneste

ved Henrik Stubkjær, Marianne Koch og Leif Holmstrøm.

Efter gudstjenesten bliver …

02mar kl. 10:00
03mar kl. 10:00

Højmesse

ved Thomas Frank

Fastelavn

03mar kl. 10:00
03mar kl. 16:30

Gudstjeneste (evt. ordination)

ved Marianne Koch

Fastelavn

 

 

03mar kl. 16:30
10mar kl. 10:00

Højmesse

ved Marianne Koch

1. søndag efter fasten

10mar kl. 10:00
10mar kl. 16:30

Gudstjeneste

ved Thomas Frank

1. søndag efter fasten

10mar kl. 16:30
17mar kl. 10:00

Højmesse

ved Merete Bøye

2. søndag efter fasten

17mar kl. 10:00
17mar kl. 16:30

Gudstjeneste

ved Marianne Koch

2. søndag efter fasten

17mar kl. 16:30
21mar kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

21mar kl. 19:00
24mar kl. 10:00

Højmesse

ved Leif Holmstrøm

3. søndag efter fasten

24mar kl. 10:00
24mar kl. 16:30

Gudstjeneste

ved Marianne Koch

3. søndag efter fasten

24mar kl. 16:30
31mar kl. 10:00

Højmesse

ved Marianne Koch

Midfaste

31mar kl. 10:00
31mar kl. 16:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

ved Merete Bøye

Midfaste

31mar kl. 16:30
05apr kl. 19:30

Natkirke

Præst: Trine Hostrup Dahl

Musik: Kristen singer-songwriter C.S. Nielsen

Meditation: …

05apr kl. 19:30
07apr kl. 10:00

Højmesse

ved Thomas Frank

Mariæ bebudelse

07apr kl. 10:00
07apr kl. 16:30

Gudstjeneste

ved Marianne Koch - konfirmander medvirker

Mariæ bebudelse

07apr kl. 16:30
11apr kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

11apr kl. 19:00
14apr kl. 10:00

Højmesse

ved Henrik Stubkjær

Palmesøndag

14apr kl. 10:00
18apr kl. 10:00

Højmesse

ved Marianne Koch

Skærtorsdag

18apr kl. 10:00
18apr kl. 19:30

Gudstjeneste

ved Merete Bøye

Skærtorsdag

18apr kl. 19:30
19apr kl. 10:00

Gudstjeneste

ved Thomas Frank

Langfredag

19apr kl. 10:00
21apr kl. 08:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

ved Leif Holmstrøm

Påskedag

21apr kl. 08:30
21apr kl. 10:00

Højmesse

ved Thomas Frank

Påskedag

21apr kl. 10:00
22apr kl. 10:00

Højmesse

ved Leif Holmstrøm

2. påskedag

22apr kl. 10:00
27apr kl. 09:30

Konfirmation

ved Leif Holmstrøm og Gitte Thorsøe

27apr kl. 09:30
27apr kl. 11:30

Konfirmation

ved Merete Bøye og Eva-Maria Schulz

27apr kl. 11:30
28apr kl. 10:00

Konfirmation

ved Thomas Frank

1. søndag efter påske

28apr kl. 10:00
03maj kl. 19:30

Natkirke

Præst: Trine Hostrup Dahl

Musik: Erling Rask band

Mediation: Taizé v/ Per …

03maj kl. 19:30
04maj kl. 10:00

Konfirmation

ved Trine Hostrup

04maj kl. 10:00
05maj kl. 09:00

Konfirmation

ved Marianne Koch

2. søndag efter påske

05maj kl. 09:00
05maj kl. 11:00

Konfirmation

ved Marianne Koch

2. søndag efter påske

05maj kl. 11:00
09maj kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

09maj kl. 19:00
12maj kl. 08:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

ved Merete Bøye

3. søndag efter påske

12maj kl. 08:30
12maj kl. 10:00

Højmesse

ved Marianne Koch

3. søndag efter påske

12maj kl. 10:00
17maj kl. 10:00

Højmesse

ved Thomas Frank

Bededag

17maj kl. 10:00
19maj kl. 08:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

ved Thomas Frank

4. søndag efter påske

19maj kl. 08:30
19maj kl. 10:00

Højmesse

ved Leif Holmstrøm

4. søndag efter påske

19maj kl. 10:00
26maj kl. 08:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

ved Marianne Koch

5. søndag efter påske

26maj kl. 08:30
26maj kl. 10:00

Højmesse

ved Merete Bøye

5. søndag efter påske

26maj kl. 10:00
30maj kl. 10:00

Højmesse

ved Leif Holmstrøm

Kristi Himmelfart

30maj kl. 10:00
20jun kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

20jun kl. 19:00
15aug kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

15aug kl. 19:00
19sep kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

19sep kl. 19:00
24okt kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

24okt kl. 19:00
21nov kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

21nov kl. 19:00
12dec kl. 19:00

Evt. menighedsrådsmøde

12dec kl. 19:00