Aktiviteter

I Viborg Domkirke og i Sognegården tilbydes der hen over året spændende aktiviteter for både store og små. Her på siden kan du læse mere om alle aktiviteterne.

Alle gudstjenester finder du her!

 

Vi glæder os til at se dig i kirken og i Sognegården!

Kalender

26maj kl. 08:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

ved Marianne Koch

5. søndag efter påske

26maj kl. 08:30
26maj kl. 10:00

Højmesse

ved Merete Bøye

5. søndag efter påske

26maj kl. 10:00
28maj kl. 14:30

Højskoleeftermiddag

Journalist og bestyrer af ”Garagehøjskolen” Frode Muldkjær, Nr. Sundby:

”Et par …

28maj kl. 14:30
29maj kl. 17:00

Viborg Domkirke fortæller bibelhistorie

29maj kl. 17:00
30maj kl. 10:00

Højmesse

ved Leif Holmstrøm

Kristi Himmelfart

30maj kl. 10:00
02jun kl. 08:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

Ved Leif Holmstrøm

6. søndag efter påske

02jun kl. 08:30
02jun kl. 10:00

Højmesse

Ved Merete Bøye

6. søndag efter påske

02jun kl. 10:00
05jun kl. 10:00

Åben onsdag

05jun kl. 10:00
09jun kl. 10:00

Højmesse

Ved Marianne Koch

Pinsedag

09jun kl. 10:00
10jun kl. 10:00

Højmesse

Ved Thomas Frank

2. pinsedag

10jun kl. 10:00
13jun kl. 19:30

Sommerkoncert

Viborg Domkirkes Ungdomskor og Viborg Domkantori synger den traditionelle …

13jun kl. 19:30
15jun kl. 19:30

Valdemarsgudstjeneste

ved Thomas Frank

15jun kl. 19:30
16jun kl. 08:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

Ved Marianne Koch

Trinitatis

16jun kl. 08:30
16jun kl. 10:00

Højmesse

Ved Thomas Frank

Trinitatis

16jun kl. 10:00
20jun kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

20jun kl. 19:00
23jun kl. 08:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

Ved Leif Holmstrøm

1. søndag efter Trinitatis

23jun kl. 08:30
23jun kl. 10:00

Højmesse

Ved Marianne Koch

1. søndag efter Trinitatis

23jun kl. 10:00
24jun kl. 19:30

Støttekoncert

Støttekoncert for bålhytte til Viborg FDF 1. kreds

Rytmiske kor VoxBox, Sing4Fun & …

24jun kl. 19:30
30jun kl. 08:30

Pilgrimsgudstjeneste

ved Marianne Koch og Birgitte Thun

2. søndag efter Trinitatis

30jun kl. 08:30
30jun kl. 10:00

Højmesse

ved Leif Holmstrøm

2. søndag efter Trinitatis

30jun kl. 10:00
05jul kl. 16:00

Orgelmatiné

Anna Ring, som i perioder har været vikar for organisterne i domkirken, og som denne …

05jul kl. 16:00
07jul kl. 10:00

Højmesse

Ved Leif Holmstrøm

3. søndag efter Trinitatis

07jul kl. 10:00
12jul kl. 16:00

Orgelmatiné

Rita Rozko, organist ved Stoholm Kirke, spiller en halv times orgelmusik.

Fri entré

12jul kl. 16:00
14jul kl. 10:00

Højmesse

Ved Marianne Koch

4. søndag efter Trinitatis

14jul kl. 10:00
19jul kl. 16:00

Orgelmatiné

Lene Østergaard Jungild, organist ved Søndermarkskirken, spiller en halv times …

19jul kl. 16:00
21jul kl. 10:00

Højmesse

Ved Marianne Koch

5. søndag efter Trinitatis

21jul kl. 10:00
26jul kl. 16:00

Orgelmatiné

Asger Pedersen, fhv. domorganist i Viborg, spiller en halv times orgelmusik.

Fri …

26jul kl. 16:00
28jul kl. 10:00

Højmesse

Ved Marianne Koch

6. søndag efter Trinitatis

28jul kl. 10:00
04aug kl. 08:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

Ved Marianne Koch

7. søndag efter Trinitatis

04aug kl. 08:30
04aug kl. 10:00

Højmesse

ved Merete Bøye

7. søndag efter Trinitatis

04aug kl. 10:00
11aug kl. 08:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

ved Leif Holmstrøm

8. søndag efter Trinitatis

11aug kl. 08:30
11aug kl. 10:00

Højmesse

Ved Marianne Koch

8. søndag efter Trinitatis

11aug kl. 10:00
14aug kl. 10:00

Åben onsdag

14aug kl. 10:00
15aug kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

15aug kl. 19:00
18aug kl. 08:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

ved Thomas Frank

9. søndag efter Trinitatis

18aug kl. 08:30
18aug kl. 10:00

Højmesse

ved Merete Bøye

9. søndag efter Trinitatis

18aug kl. 10:00
25aug kl. 08:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

ved Thomas Frank

10. søndag efter Trinitatis

25aug kl. 08:30
25aug kl. 10:00

Højmesse

ved Leif Holmstrøm

10. søndag efter Trinitatis

25aug kl. 10:00
28aug kl. 19:30

Orgelkoncert

Hans Fagius, gæsteprofessor ved Det kgl. danske Musikkonservatorium, spiller en times …

28aug kl. 19:30
01sep kl. 08:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

ved Leif Holmstrøm

11 søndag efter trinitatis

01sep kl. 08:30
01sep kl. 10:00

Højmesse

ved Merete Bøye

11. søndag efter trinitatis

01sep kl. 10:00
07sep kl. 10:00

Landemodegudstjeneste

ved biskop Henrik Stubkjær

07sep kl. 10:00
08sep kl. 10:00

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

ved Merete Bøye

12. søndag efter trinitatis

08sep kl. 10:00
08sep kl. 10:00

Højmesse

ved Thomas Frank

12. søndag efter trinitatis

08sep kl. 10:00
15sep kl. 10:00

Høstgudstjeneste

ved Thomas Frank og Marianne Koch

13. søndag efter trinitatis

Medbring gerne …

15sep kl. 10:00
19sep kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

19sep kl. 19:00
22sep kl. 08:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

ved Thomas Frank

14. søndag efter trinitatis

22sep kl. 08:30
22sep kl. 10:00

Højmesse

ved Marianne Koch

14. søndag efter trinitatis

22sep kl. 10:00
29sep kl. 08:30

Gudstjeneste i Gråbrødre Klosterkirke

ved Marianne Koch

15. søndag efter trinitatis

29sep kl. 08:30
29sep kl. 10:00

Højmesse

ved Leif Holmstrøm

15. søndag efter trinitatis

29sep kl. 10:00
06okt kl. 10:00

Højmesse

ved Thomas Frank

16. søndag efter trinitatis

06okt kl. 10:00
06okt kl. 16:30

Gudstjeneste

ved Marianne Koch

16. søndag efter trinitatis

06okt kl. 16:30
24okt kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

24okt kl. 19:00
21nov kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

21nov kl. 19:00
12dec kl. 19:00

Evt. menighedsrådsmøde

12dec kl. 19:00